ЦНИЛ Геохимия е създадена като самостоятелно звено в структурата на МИННО-ГЕОЛОЖКИ УНИВЕРСИТЕТ „Св. Иван Рилски“ с цел провеждане на научни изследвания в геопроучвателния и минния отрасли и опазването на околната среда.
ЦНИЛ Геохимия е акредитирана лаборатория за изпитване със Сертификат за акредитация, рег. № 113 ЛИ / 05.04.2024 г., валиден до 16.01.2027 г., издаден от ИА „Българска служба за акредитация“. Tова позволява лабораторията да предлага методи за изпитване в съответствие с българските и международни стандарти, да извършва високо професионална научно-изследователска дейност, отговаряща на изискванията за качество на БДС EN ISO/IEC 17025:2018
С акредитацията си, лабораторията зае своето подобаващо място на общоинституциална лаборатория, извършваща отговорни геохимични изследвания.
Акредитацията на лабораторията я утвърди като водеща геохимична лаборатория у нас. В резултат на това лабораторията работи успешно с партньори като Асарел Медет АД, Каолин ЕАД, ИПАЗР Пушкаров; Ананиеви Консулт, Хидрокрафт, Хидро Глобал Груп и др.
Освен утвърдени в минно-геоложкия бранш фирми, услугите на лабораторията използват и големите фармацевтични компании като Софарма и Чайкафарма за определяне на тежки метали и металоиди в суровини и продукти.
Показателите за изпитване се заявяват от клиентите на лабораторията във връзка с инженерно геоложки проучвания, оценка на качеството на водите, мониторинг по предписания на Басейнови дирекции по разрешителни за водоползване на съществуващи или изграждане на нови съоръжения, както и мониторинг на отпадъчни води преди заустване.
На този етап в лабораторията могат да се извършват химични и геохимични лабораторни изследвания в следните области:
- Определяне състава на води – питейни, повърхностни, подземни, отпадъчни;
- Определяне на елементния състав и замърсяването с тежки метали на обекти от околната среда – почви, почви строителни;
- Определяне на физико-механични показатели на строителни почви – водно съдържание, обемна и специфична плътност, зърнометричен състав, границите на пластичност, деформационни и якостни параметри;
- Определяне на елементния и оксиден състав на нерудни, естествени материали и продукти от преработката им – строителни, огнеупорни, пясък, глина, варовик;
- Определяне на елементния състав на руди и продукти от преработката им – концентрати, сплави, шлаки;
- Определяне на общото съдържание и след излужване на елементи в отпадъци – твърди, течни, утайки.
ЦНИЛ Геохимия разполага с много добра материални-техническа база и съвременно технологично оборудване, което обуславя поддържане и разширяване на обхвата от видове анализи, които лабораторията може да извършва. Техническите средства са:
- Оптико-емисионен спектрометър с източник на възбуждане индуктивно свързана плазма ICP 720 – OES , Agilent Technologies;
- Спектрофотометър UV VIS mini 1240, Shimadzu Corp. Japan;
- pH – метър WTW, Германия Тип: inoLab Multi 720 “WTW”, Германия;
- Везна аналитична електронна Radwag, Полша;
- Апарат за плоско срязване TAYLOR Т 665/N, Италия;
- Муфелна пещ, DENTAMATIC 6000-M, TOKMET-TK Ltd, България;
- Микровълнова печка MARS 5, № MD2445, CEM Corporation, САЩ;
- Апарат Келдал- UDK 127, VELP SCIENTIFICA, Италия;
- Триаксиален апарат DTC-285CM/1987г. ; силомер- LP- 500; цифрово показващо устройство –CH1 EA- 310.
Членове на лабораторията
Ръководител проф. д-р Стефчо Боянов СТОЙНЕВ Кабинет: ГПФ, |
|
Зам.-ръководител инж. Драгомира Христова ДРАГОЕВА – химик Кабинет: ГПФ, |
|
Отговорник система за управление – химик инж. Биляна Емилова Арнаудова Кабинет: ГПФ, |
|
Химик Васка Кирилова Георгиева Кабинет: ГПФ, |
|
Отговорник система за управление – геолог инж. Виктория Георгиева ЧЕРНЕВА – ТЕНЕВА Кабинет: ГПФ, |
|
Технически сътрудник Яна Димитрова Янева Кабинет: ГПФ, |