ПРИЕМ

Минно-геоложки университет „Св. Иван рилски“ връчи дипломите на новите доктори и хабилитирани преподаватели

На 19 юни 2026 г. в Аула „Максима“ на Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ се проведе тържествената церемония по връчване на дипломите за образователна и научна степен „доктор“ и за заемане на академичните длъжности „главен асистент“, „доцент“ и „професор“.Събитието събра представители на академичната общност, преподаватели, служители, студенти, близки и приятели на колегите, достигнали пореден важен етап в своето професионално и научно развитие.

Официален гост на церемонията беше инж. Драгомир Драганов – председател на Управителния съвет на Българската минно-геоложка камара, който връчи дипломите и удостоверенията на новите доктори и хабилитирани преподаватели.

В приветствието си ректорът на Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ – проф. д-р инж. Ивайло Копрев, подчерта значението на академичното развитие за бъдещето на университета и ролята на преподавателите и изследователите за неговото утвърждаване като водещ образователен и научен център.

„Развитието на една академична институция зависи преди всичко от хората в нея. Всяка нова академична степен и всяка нова академична длъжност са важни не само за колегите, които ги получават, но и за бъдещето на нашата минна алма матер“, заяви проф. Копрев.

Ректорът отбеляза още, че университетът продължава да разширява международните си партньорства, да развива научноизследователската си дейност и сътрудничеството с бизнеса, както и да подготвя откриването на филиал в Бургас.

В своето обръщение към присъстващите инж. Драгомир Драганов поздрави новите доктори и хабилитирани преподаватели и подчерта значението на академичната общност за развитието на българската минна индустрия.

„Минната индустрия в нашите времена е изправена пред изключително сериозни предизвикателства. Лично аз считам, че без знанията, опита и интелигентността на хората от академичната общност е немислимо съществуването и успешното развитие на тази индустрия“, посочи председателят на Българската минно-геоложка камара.

През академичната 2025/2026 година образователна и научна степен „доктор“ придобиха д-р Веселин Христов Митков, д-р Владимир Руменов Пенев, д-р Даниела Иванова Николова, д-р Мирослав Любомиров Ангелов, д-р Михаил Димитров Петров, д-р Недко Тодоров Тодоров, д-р Николина Йорданова Иванова и д-р Румен Владимиров Стоилов.

Диплома за заемане на академичната длъжност „главен асистент“ получи гл. ас. д-р Николина Йорданова Иванова.

Академичната длъжност „доцент“ заеха доц. д-р Димитър Георгиев Съчков, доц. д-р Здравка Георгиева Моллова, доц. д-р Катерина Татянова Николова, доц. д-р Мая Проданова Желязкова и доц. д-р Николай Лазаров Лаков.

Академичната длъжност „професор“ придобиха проф. д-р Анатолий Цанков Ангелов, проф. д-р Борис Владимиров Вълчев, проф. д-р Евгения Иванова Александрова и проф. д-р Мартин Минков Бояджиев.

В края на церемонията проф. Копрев се обърна към новите доктори и хабилитирани преподаватели с думите: „Университетът има нужда от хора като вас. Продължавайте със същата енергия, постоянство и отговорност към работата си. Сигурен съм, че пред вас предстоят още много възможности за развитие, нови постижения и професионални успехи.“

Тържествената церемония завърши с обща снимка. По традиция празничният ден продължи с коктейл, на който приятели, близки и гости имаха възможност да споделят радостта от успехите на отличените преподаватели и изследователи.

Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ пожелава на всички удостоени с академични степени и длъжности здраве, вдъхновение и още много успехи в научната, преподавателската и професионалната им дейност.