На 4 декември в Музея по минералогия, петрография и полезни изкопаеми при Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ се проведе първата по рода си проява, посветена на един изключително актуален проблем – критичните суровини. Изявени студенти от четири специалности към Геологопроучвателния факултет показаха чрез постерите си своята визия за същността, изучаването, опазването и популяризирането на минерали и скали, съдържащи химични елементи със значителна икономическа стойност, които са незаменима част от нашия ежедневен живот.
Конкурсната сесия беше открита от Декана на Геологопроучвателния факултет доц. д-р Борис Вълчев, който отбеляза, че опазването и устойчивото използване на критичните суровини е от изключително значение за икономическото и културното развитие на обществата.
Приветствие към участниците направи проф. дн инж. Ирена Григорова, Заместник-ректор по научно-изследователската дейност на МГУ „Св. Иван Рилски“, която благодари на студентите за смелостта да се впуснат в едно ново предизвикателство.
Конкурсът се проведе в рамките на Националтата научна програма „Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие“ (Работна задача I.7.6. „Подобряване на информационната среда в България за наличието на първични минерални ресурси чрез създаването на рамка за гарантиране на надеждна информационна обезпеченост“ с ръководител доц. д-р Борис Вълчев) и има за цел да насочи вниманието на младите хора към изучаване на критичните суровини като част от националното и световното минерално разнообразие, което е неразделна част от националното и световното геоложко наследство.
Победител в конкурса стана Анна Пенчева, специалност „Геология и проучване на минерални и енергийни ресурси“ – III курс, а на второ и трето място се класираха съответно Димитър Димитров и Валентин Кабадийски, и двамата от специалност „Геология и геоинформатика“ – III курс.