На 25.04.2025 г. в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ се проведе колоквиум на тема „Наука за обществото“.
Събитието беше организирано в рамките на Националната научна програма „Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие“, финансирана от Министерството на образованието и науката.
Събитието събра представители на академичната общност, за да представи напредъка в работата по националната програма за изминалото шестмесечие, отразен в междинните отчети и да инициира открит диалог по темите, свързани със стратегическия ресурсен потенциал на страната.
В колоквиума взеха участие ръководителите на шестте задачи от работен пакет 4: „Ефективен добив и преработка на суровини в България и потенциал за попътно извличане на критични суровини“, които представиха резултати от текущи изследвания за възможностите за добив и извличане на критични суровини от съществуващи находища, както и от техногенни ресурси.
Ръководителят на задача 5 „Уточняване на геоложки райони с висок потенциал за нови открития на критични и стратегически суровини“ от работен пакет 1: „Находища и проявления на критични и стратегически суровини в България – изясняване и преоценка на наличните количества за уточняване на геоложки райони с висок потенциал за нови открития на критични суровини“, представи резултати от изследвания, насочени към идентифициране и картографиране на перспективни геоложки райони в България.
Ръководителят на задача 6: „Подобряване на информационната среда в България за наличието на първични минерални ресурси чрез създаването на рамка за гарантиране на надеждна информационна обезпеченост“ от работен пакет 7: „Оценка на социално-икономическото въздействие на проучването и добива на критични и стратегически суровини“ представи и подчертана необходимостта от създаване на стандартизирана рамка за събиране, обработка и достъп до геоложка информация, като по този начин се цели повишаване на прозрачността и ефективността в управлението на ресурсите.
Подчертана беше и ролята на науката в подкрепа на зеления преход, енергийната независимост и устойчивото управление на ресурсите в България.
Акцент беше поставен върху нуждата от междусекторно сътрудничество между изследователи, бизнес и институции.
Колоквиумът е част от поредица от събития, насочени към отваряне на науката към обществото и повишаване на информираността относно критичните суровини – ключови за високите технологии, възобновяемата енергия и индустриалната трансформация.